Sosyal medya pazarlaması, bir ürün veya hizmeti tanıtmak için sosyal medya platformlarının ve web sitelerinin kullanılmasıdır. E-pazarlama ve dijital pazarlama kavramları akademik dünyada hâlâ egemen olmasına rağmen, sosyal medya pazarlaması hem uygulayıcılar hem de araştırmacılar için daha popüler hale geliyor. Çoğu sosyal medya platformunda, şirketlerin reklam kampanyalarının ilerlemesini, başarısını ve katılımını izlemelerini sağlayan yerleşik veri analizi araçları bulunur. Şirketler mevcut ve potansiyel müşteriler, mevcut ve potansiyel çalışanlar, gazeteciler, blog yazarları ve genel kamuoyu dahil olmak üzere sosyal medya pazarlaması yoluyla bir dizi paydaşa hitap etmektedir. Stratejik düzeyde, sosyal medya pazarlaması, bir pazarlama kampanyasının yönetimini, yönetişimi, kapsamı belirleme (örneğin daha aktif veya pasif kullanım) ve bir firmanın istenen sosyal medyası “kültürü” ve “tonu” nun kurulmasını içerir.

Şirketler, sosyal medya pazarlamasını kullanırken, müşterilerin ve İnternet kullanıcılarının, pazarlamacı tarafından hazırlanan reklam metnini kullanmak yerine, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği (örneğin, çevrimiçi medya yorumları, ürün yorumları vb.) Yayınlamasına izin verebilir.

Sosyal ağ siteleri

Sosyal ağ siteleri, bireylerin, işletmelerin ve diğer kuruluşların birbirleriyle etkileşime girmesine ve çevrimiçi ilişkiler ve topluluklar oluşturmasına olanak tanır. Şirketler bu sosyal kanallara katıldığında, tüketiciler doğrudan onlarla etkileşime girebilir. [3] Bu etkileşim, kullanıcılara geleneksel pazarlama ve reklamcılık yöntemlerinden daha kişisel olabilir. Sosyal ağ siteleri ağız sözcüğü ya da daha doğrusu ağız ağzı kelimesi gibi davranır. İnternet’in dünyanın dört bir yanındaki milyarlara ulaşma kabiliyeti, internetteki sözlü ağza güçlü bir ses ve uzak erişim sağladı. Satın alma modellerini ve ürün ya da hizmet alımını ve faaliyetlerini hızla artan sayıda tüketiciye aktarabilme yeteneği, bir etki ağı olarak tanımlanmaktadır. [5] Sosyal paylaşım siteleri ve bloglar, takipçilerinin, bazı sosyal medya sitelerinde sıkça rastlanan bir ürünün tanıtıldığı bir ürün hakkındaki yorumlarını “retweet etmesine” veya “yeniden yayınlamasına” olanak tanır. [6] Mesajı tekrarlayarak, kullanıcının bağlantıları mesajı görebilir, böylece daha fazla kişiye ulaşabilir. Ürünle ilgili bilgiler çıkarıldığından ve tekrarlanmasından dolayı, ürün / şirkete daha fazla trafik getirilmektedir.

2014 yılında, şirket yöneticilerinin% 80’inden fazlası sosyal medyayı işlerinin ayrılmaz bir parçası olarak tanımlamıştır. İş perakendecileri, sosyal medya pazarlamasından elde ettikleri gelirlerde% 133 artış görmüştür.Sosyal ağ siteleri, tüketicilerin kendi ihtiyaçlarını, isteklerini ve değerlerini çevrimiçi olarak ifade etmelerini sağlayan sanal topluluklar oluşturmaya dayanmaktadır. Sosyal medya pazarlaması daha sonra bu tüketicileri ve izleyicileri aynı ihtiyaçları, istekleri ve değerleri paylaşan işletmelere bağlar. Sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla şirketler bireysel takipçilerle iletişim halinde kalabilir. Bu kişisel etkileşim, takipçilere ve potansiyel müşterilere sadakat duygusu aşılayabilir. Ayrıca, bu sitelerde kimlerin takip edileceğini seçerek, ürünler çok dar bir hedef kitleye ulaşabilir. Sosyal ağ siteleri, potansiyel müşterilerin ilgisini çekebilecek ürün ve hizmetler hakkında çok fazla bilgi içerir. Yeni semantik analiz teknolojilerinin kullanılmasıyla, pazarlamacılar, insanlar tarafından paylaşılan içerik ve çevrimiçi yayınlanan sorular gibi satın alma sinyallerini tespit edebilir. Satın alma sinyallerinin anlaşılması, satış elemanlarının ilgili potansiyel müşterileri hedeflemesine yardımcı olabilir ve pazarlamacılar mikro hedefli kampanyalar yürütür.

Cep telefonları

Dünyada üç milyardan fazla insan aktif durumda. Yıllar geçtikçe, İnternet sürekli olarak daha fazla kullanıcı kazanarak, 2000 yılında 738 milyondan 2015’te 3.2 milyar’a ulaştı. ABD’deki mevcut nüfusun yaklaşık% 81’inin sıkça etkileşimde bulundukları bir tür sosyal medya profili vardır. Cep telefonu kullanımı, sosyal medya pazarlaması için faydalıdır, çünkü cep telefonlarının sosyal ağ oluşturma yetenekleri vardır ve bireylerin internette gezinmelerine ve sosyal ağ sitelerine erişmelerine olanak tanır. Cep telefonları, tüketicilerin fiyat ve ürün bilgilerini gerçek zamanlı olarak kolayca almasını sağlayarak ve şirketlerin takipçilerini sürekli hatırlatıp güncellemelerine olanak sağlayarak, satın alma yolunu temelde değiştirerek hızlı bir şekilde büyümüştür. Pek çok şirket, QR (Quick Response) kodlarını, bireylerin şirket web sitesine veya akıllı telefonlarıyla çevrimiçi hizmetlere erişmeleri için ürünlere koymaktadır. Perakendeciler, markaların marka web sitelerine, tanıtımlara, ürün bilgilerine veya mobil özellikli diğer içeriklere bağlanmasıyla, tüketicilerle marka etkileşimini kolaylaştırmak için QR kodları kullanır. Ayrıca, mobil reklam endüstrisinde gerçek zamanlı teklif kullanımı, hareket halindeyken göz atma özelliği nedeniyle yüksek ve yükseliyor. 2012 yılında, mobil reklamcılıkta gerçek zamanlı bir teklif veren Nexage, her ay gelirde% 37’lik bir artış bildirdi. Bir başka mobil reklam yayın platformu olan Adfonic, aynı yıl 22 milyar reklam isteğinin artışını bildirdi.

Mobil cihazlar gittikçe daha popüler hale geldi ve 5.7 milyar insanın onları dünya çapında kullandığı, bu da tüketicilerin medyayla etkileşim kurma biçimlerinde bir rol oynadı ve TV derecelendirmeleri, reklamcılık, mobil ticaret ve daha fazlası için daha birçok etkiye sahip oldu. Mobil ses akışı veya mobil video gibi mobil medya tüketimi artıyor – ABD’de, 100 milyondan fazla kullanıcının çevrimiçi video içeriğine mobil cihaz üzerinden erişmesi bekleniyor. Mobil video geliri, görüntüleme başına ödeme indirme, reklam ve aboneliklerden oluşur. 2013 itibariyle dünya çapında cep telefonu İnternet kullanıcı penetrasyonu % 73.4 oldu. 2017’de rakamlar, İnternet kullanıcılarının% 90’ından fazlasının telefonlarından çevrimiçi içeriğe erişebileceğini gösteriyor

Canlı Destek
1
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?